1
Arboristika

Provádíme komplexní péči o stromy
od jejich výsadby, přes všechny druhy řezů, typů bezpečnostních vazeb a další různá ošetření stromů.
Přehled našich arboristických činností:
Výchovný řez mladých stromů
Zdravotní, bezpečnostní, redukční i speciální řezy vzrostlých stromů
Tvarovací řezy stromů
Ošetření starých stromů
Instalace bezpečnostních vazeb do korun stromů
Ošetření mechanických poranění
Poradenská a konzultační činnost, odborné posudky
2
Rizikové kácení stromů

Zajišťujeme kácení stromů všech velikostí a druhů jak ze země, tak především kácení s postupným odřezáváním větví a kmene pomocí stromolezeckých technik (rizikové kácení)
Pokácení stromu je nevratný zásah, proto je dobré poradit se s profesionálními arboristy a toto rozhodnutí důkladně zvážit. Neváhejte nás kontaktovat, společně najdeme nejlepší řešení.
Nezapomeňte, že k pokácení stromů o obvodu větším než 80 cm (měřeno ve výšce 130 cm nad zemí) je potřeba podat žádost o povolení ke kácení. A to, i když strom roste na vašem pozemku. Výjimkou jsou ovocné stromy (včetně např. ořešáků), u kterých povolení ke kácení není potřeba, pokud rostou na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada nebo zastavěná plocha a nádvoří.
Povolení vydávají převážně odbory životního prostředí městských úřadů, u menších obcí potom obecní úřady.
Nejběžnější je kácení stromů ze země s usměrněním padajícího kmene, kdy musí být zajištěn dostatečný prostor pro dopad stromu a dostatečná bezpečnost objektů i osob v blízkosti stromu.
Nejsou-li zajištěny bezpečné podmínky pro kácení stromů ze země, nebo je strom ve špatném stavu, přichází na řadu postupné kácení ve ztížených podmínkách tzv. rizikové kácení. Naši stromolezci využívají lanové techniky, případně vysokozdvižné plošiny. Strom je po částech postupně rozřezáván a dopravován na zem pomocí lan tak, aby nedošlo k poškození majetku nacházejícím se pod ním.
Po pokácení stromu provádíme dle dohody následné služby likvidace dřevní hmoty. Kmeny vám podle přání nařežeme na polena požadované délky. Případně zařídíme frézování pařezů pod úroveň terénu pomocí pařezové frézy. Nevyužitou dřevní hmotu odvezeme.
3
Zahradnické práce

Údržba zahrad, sekání vysoké trávy, čištění pozemků od náletových dřevin, stříhání živých plotů, výsadba, řez a následná péče o ovocné i okrasné stromy a keře.
Dáváme přednost spíše údržbě a péči o zahrady typu přírodních či venkovských.
Přírodní zahrady se vyznačují se zejména citlivým umístěním zahrady na pozemku bez velkých stavebních úprav a přesunů hmot, výsadbou původních druhů rostlin vhodných pro dané stanoviště a velkou rozmanitostí vysazených rostlin, založením květnaté louky namísto intenzivně udržovaného trávníku.
U venkovského pojetí zahrady najdeme kromě tradičních trvalek, také sezonní výsadby, ovocné stromy, květnaté louky nebo třeba užitkový koutek s bylinkami a zeleninou.
4
Výsadby a péče o ovocné dřeviny

Realizujeme výsadby, řez a péči o ovocné stromy nízkých (zákrsek, štíhlé vřeteno, palmeta atd.) i vyšších pěstitelských tvarů (polokmeny, vysokokmeny).
Jednou z nejdiskutovanější činností při ošetřování ovocných stromů je jejich řez. Je třeba si uvědomit, že řez je jenom součástí mnoha pěstitelských opatření, které u ovocných stromů pro dosažení dobré úrody a získání kvalitního ovoce, realizujeme, a že není „samospasitelný“. Řez je velice rázné opatření a chyby se obtížně napravují. Platí to především při tvarování koruny v jejím mládí. Opravit špatně tvarovanou korunu trvá několik let.
Nejdůležitější je mít jasnou představu o účelu řezu, který však není po celou dobu existence ovocného stromu stále stejný. Mění se v souladu se změnami v charakteru růstu a plodnosti, které závisí především na věku ovocného stromu.
V závislosti na životním období stromu a podle hlavního cíle rozdělujeme řez na:
- výchovný (tvarovací)
- udržovací (udržení růstu a plodnosti)
- zmlazovací (obnovení růstu a plodnosti u starých stromů)
Podle časového období rozlišujeme:
- řez zimní (období vegetačního klidu)
- řez jarní (od doby rašení do odkvětu)
- řez letní (v ostatní době vegetace)
5
Hodnocení stavu a bezpečnosti stromů

Jedná se o detailní posouzení stavu stromů, respektive detailní popis jejich vitality, zdravotního stavu, provozní bezpečnosti, perspektivy, atd. Hodnocení zahrnuje i návrh opatření prováděných na stromu.
Co se v rámci hodnocení stromů posuzuje?
Vitalita (životaschopnost)
Tento parametr strom hodnotí z pohledu toho, jak vysoké je nebezpečí, že strom začne v budoucnu prosychat nebo zda zcela odumře.
Zdravotní stav
Hlavními hodnocenými parametry je výskyt růstových defektů (tlakových vidlic, kodominantních a přerostlých sekundárních výhonů), trhlin, dutin a dalších symptomů houbové infekce, mechanických poškození kmene a kosterních větví, poranění po řezu apod.
Provozní bezpečnost
Parametr provozní bezpečnosti hodnotí v principu strom ze dvou hledisek:
- jak velké je riziko, že dojde k selhání stromu či jeho části
- jak vysoká je pravděpodobnost, že pád stromu či jeho části zasáhne tzv. “cíl pádu” – tedy buď osobu, nebo majetek vyšší hodnoty
Perspektiva
Odhad perspektivy stromu definuje délku existence na stanovišti a tím pádem i efektivitu ochranných opatření a rozsahu běžné péče.
Sháníte některou z nabízených služeb?
kontaktujte nás nyní a získáte nejlepší nabídku